2024. Április 20. Szombat
Konrád, Tivadar napja





valuta árfolyam
2016.07.05.

Nyilvánossá válnak az őstermelők egyes adatai


2016. július 1. napján hatályba lépett a módosított személyijövedelemadó-törvény, melyben változtak a mezőgazdasági őstermelőkre vonatkozó rendelkezések is. Újdonság, hogy a nyilvántartás egyes adatai nyilvánosak lesznek, így a fogyasztó meggyőződhet arról, hogy az adott őstermelő rendelkezik-e érvényes igazolvánnyal, eltiltás alatt áll vagy sem, illetve, hogy az értékesíteni kívánt terméket ténylegesen az őstermelő termelhette-e.

A jogszabály pontosítja az őstermelő fogalmát, meghatározza az ügyfél által igazolni, illetve nyilatkozni köteles adatok körét, továbbá az érintett hatóságok feladatmegosztásáról is rendelkezik. A törvénybe foglalták, hogy az őstermelői nyilvántartás egyes adatait a NAK nyilvánosságra hozza, ingyenesen, bárki számára elérhetővé teszi.

Őstermelő továbbra is csak olyan magánszemély lehet, aki a 16. életévét betöltötte, saját gazdasággal rendelkezik, és a törvény által meghatározott termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, amely tevékenységre nézve egyidejűleg nem egyéni vállalkozó. Az őstermelői tevékenység igazolására, továbbá az őstermelői tevékenységből származó bevételek nyilvántartására továbbra is az érvényes őstermelői igazolvány szolgál.

A módosított törvény a korábbiakhoz képest pontosabban fogalmazza meg az őstermelői tevékenység végzéséhez szükséges feltételeket. A saját gazdaság alatt ugyanis nem csak a saját tulajdonú földterületeket kell érteni, hanem a bérelt földterületeket, eszközöket is. A saját gazdaságnak ugyanakkor minden esetben Magyarország területén (belföldön) kell elhelyezkednie. A törvény most már egyértelműen fogalmaz arra vonatkozóan is, hogy az őstermelőként végzett tevékenységet egyidejűleg egyéni vállalkozóként nem lehet végezni.

Az ügyintézés során a termelőnek továbbra is igazolnia kell valamennyi, az azonosításához szükséges adatát. Így az ügyintézéshez többek között a személyi igazolványra, lakcímkártya, adókártyára továbbra is szükség van. Továbbá amennyiben rendelkezésre áll, úgy az Egységes Mezőgazdasági Ügyfél-nyilvántartási Rendszerben tárolt ügyfél-azonosítóját (MVH regisztrációs számát), agrárkamarai nyilvántartási számát, családi gazdaság esetén a családi gazdálkodóként való nyilvántartásba vételről szól határozat számát és az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben nyilvántartott azonosító számát (FELIR számát) is, mindezt a közös igazolvány esetén a családtagokra vonatkozóan is igazolnia kell az ügyfeleknek.

Az őstermelői nyilvántartás az adatokat az őstermelői jogosultság megszűnését követő év első napjától számított 10. év végéig tárolja majd.

Újdonságként jelent meg a törvényben, hogy a nyilvántartás egyes adatai nyilvánosak, amelyet a NAK bárki számára ingyenesen, naprakészen az interneten, valamint mobiltelefonon használható alkalmazás keretében 2016. szeptember 1. napjától megismerhetővé tesz. Ezáltal a fogyasztó meggyőződhet arról, hogy az adott őstermelő rendelkezik-e érvényes igazolvánnyal, eltiltás alatt áll vagy sem, illetve, hogy az értékesíteni kívánt terméket ténylegesen az őstermelő termelhette-e. A széleskörű fogyasztói tájékoztatást célja, hogy erősítse a fogyasztói tudatosságot, az őstermelők és vásárlók közötti bizalmat, továbbá támogassa az élelmiszerbiztonságot a termék nyomon követhetőségén keresztül.

Forrás: http://www.magro.hu/agrarhirek/aktualis-agrarhirek/nyilvanossa-valnak-az-ostermelok-egyes-adatai/



VISSZA          NYOMTAT