2024. Április 16. Kedd
Csongor napja





valuta árfolyam
2017.08.14.

Ön mit szólna a négynapos munkahéthez?


Több országban is tervezik bevezetni a négynapos munkahetet, hosszú hétvégéket biztosítva alkalmazottaiknak. Franciaországban az iskolák ötödében négynapos lesz a tanítás szeptemberben, emiatt viszont rövidül a nyári szünet a tanároknak és a diákoknak egyaránt - írja a Magyar Nemzet.

Spanyolországban a technológia fejlődése és a távmunka terjedése miatt fontolgatják a hosszú hétvégék bevezetését a svéd, holland, amerikai, francia, chilei vagy éppen gambiai kísérlet alapján - írja a lap.

José Carlos Casero, a spanyol munkaidőt újragondoló országos bizottság (ARHOE) vezetője még a jövő zenéjének tartja a kezdeményezést, mert egy másik kísérletből az derült ki, hogy az országban még mindig nem sikerült 45 percre csökkenteni az ebédidőt.

A négynapos munkahét ötlete nem új emlékeztet a lap, hiszen a mexikói Carlos Slim, a világ ötödik leggazdagabb vállalkozója már három évvel ezelőtt javasolta, hogy a digitális technológia fejlődése, a robotika terjedése miatt ideje lenne kipróbálni ezt a munkaformát, sőt ő csak 3 napra csökkentené a munkahetet. Viszint cserébe az átlagos 8 óráról 11 órára növelné a munkaidőt. Az Egyesült Államok Utah állama 2008-ban már a gyakorlatban is alkalmazta az ötletet a közalkalmazottak körében. A 25 ezer alkalmazottból 18 ezren vettek részt a programban, és kétharmaduk elégedett volt a hosszabb hétvégével. 2011-ben azonban politikai viták miatt beszüntették a kísérletet. 

Svédországban két évig kísérleteztek hasonló programmal több ágazatban, egészen idén februárig, itt is politikai okok vezettek a megszüntetéshez. A skandináv állami vállalatok egyes ágazataiban csökkent az alkalmazottak munkaideje, a fizetésük viszont nem. A jobbközép ellenzék azonban azzal szavazta meg a kísérlet végét, hogy több a költség, mint amennyi haszon származik belőle, és idén visszatértek a hat- helyett a nyolcórás munkanapra.

A lap szerint azonban a három- vagy négynapos hétvégének hátrányai is vannak, amelyekre nem hívják fel eléggé a figyelmet. Egy spanyol szaklap hatástanulmánya is arra a következtetésre jutott, az így meghosszabbított munkanap először a termelékenységet csökkenti, mert hét munkaóra után már nem olyan hatékony a dolgozó. Csökken a figyelem is - a kétkezi munkavégzők körében a kézügyesség -, tehát ahogy tovább nő a munkaidő, a balesetveszélynek is 37 százalékkal nagyobb az esélye. Arról nem is beszélve, hogy a megnyúló munkahelyi órák által kiváltott szorongás sok betegség okozója lehet.

 

Forrás: https://www.hrportal.hu/hr/on-mit-szolna-a-negynapos-munkahethez-20170811.html



VISSZA          NYOMTAT